5G rozumne

Keď ide niekto s bezdrôtovou technológiou na trh, je jeho minimálne morálnou povinnosťou dokázať, že táto technológia nie je škodlivá. Súčasný postoj k veci: „Uvidí sa o cca. 10 rokov, aké dôsledky dokáže verejnosť.“ ktoré sa môžu stratiť v množstve iných faktorov, asi nepatrí do civilizovanej spoločnosti.

Osobne momentálne nepotrebujem stiahnuť film za pár sekúnd, alebo aby za mňa chladnička nakupovala. Je dosť možné, že za svoju pohodlnosť nebudeme platiť len peniazmi, ale aj zdravím, ktoré si v lepšom prípade budeme môcť opäť kúpiť.

Radšej ako rýchlejšie pripojenie by som uvítal technológiu, ktorá zníži elektromagnetické žiarenie na obyvateľstvo pri dodržaní súčasných rýchlostí. Ak už nie technológiu, tak aspoň rozumnejšie umiestnenie anténnych stožiarov. Áno, je to nákladné, no verejným záujmom nie je zisk mobilných operátorov. Oni by si to aj tak preniesli do cien za služby, mimochodom za takúto by som si bol ochotný priplatiť.

5G je technicky zaujímavá technológia a viem si predstaviť jej využitie aj na úkor rizika, ktoré so sebou nesie. Určite by pomohla štátnej správe, silovým a záchranným zložkám, niektorým oblastiam podnikania a za istých podmienok školstvu a zdravotníctvu. Pre širokú verejnosť by som s nasadením 5G technológie pokojne počkal 2 roky, ľudia sa za ten čas bez 5G nezbláznia, skôr naopak 🙂 . Za tieto 2 roky by sa mohli kompetentní poriadne povenovať výskumu rizika (netepelných účinkov neionizujúceho elektromagnetického žiarenia pri daných frekvenciách na organizmus)

Trochu mi to pripomína naťahovanie sa s tabakovým priemyslom. To, že cigarety škodia bolo uznané až po desiatkách rokov, pritom škodlivosť ľudia cítili od začiatku. Škoda, že až po desaťročiach sa začali konať prvé opatrenia aspoň voči pasívnemu fajčeniu, žial v prípade elektrosmogu nie je možnosť opustiť alebo vyvetrať „zadymenú miestnosť“, prechádza skoro všade.

Čo sa týka žiarenia na človeka (expozície), sa 5G na Slovensku líši od 4G hlavne moduláciou, zatiaľ má podobné frekvencie, no hlavný problém je, že frekvencia sa ma časom zvyšovať,  pribudnú ďalšie antény (žiariče) a už aj pri tých súčasných je situácia miestami katastrofálna.

Naskytá sa tu potom príležitosť pre verejnosť a operátorov rozumne rozhodnúť o umiestnení nových 5G antén, hlavne ich neumiestňovať 10-ky metrov oproti obydliam.
Už aj v súčasnej situácii by bolo vhodné zo zákona znížiť expozičné limity, najmä pre školy, škôlky a nemocnice a chrániť tieto inštitúcie buď vzdialenosťou alebo tienením.

Z krátkodobého ekonomického hľadiska môže byť 5G technológia výhodná. Z dlhodobého ekonomického hľadiska, ak sa má o 10 rokov, množstvo ľudí liečiť z chorôb spôsobených netepelnými účinkami neionizujúceho EM žiarenia, výhodná pre spoločnosť nebude.

Mimochodom, čo si pomyslíte, ak si vôbec v bežnom kolotoči (práca, škola, rodina, úrady) všimnete anténny stožiar vo svojom okolí?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *